Lassan-lassan jön a nyár, de a tavasz végén is írtunk marvelizációról és romantasyról, horrorpipőkéről és tértorzókról, jazzkirályokról és a swingkorszakról, fényképzetekről és fényteremtésről, valamint arról, hogy a gombfoci bizony élet-halál kérdése.
„Nem akarunk mást, csak élni.
Mondatok alagútjain át előre-hátra kúszva
keressük, amit nem tudunk mire vélni.
Soha nem tudjuk meg, kik vagyunk.
Elföldelt szavainkat szívós gyökérként
hiába fogja össze az agyunk,
akkor már inkább a felejtés verme.
Ahogy a romok alatti zuhanásban megtelik
fénnyel a szív összes üres terme.”
Turczi István: Rom
A változatos májusi időben a KO is hasonlóan izgalmas olvasnivalókat kínált, mint Turczi István fent idézett verse. „Mondatok alagútjain át” keressük folyton a legérdekesebb kulturális és művészeti jelenségeket olvasóink számára, fogadják májusi visszatekintésünket szeretettel:
• Zene rovatunkban folytatódott Halper László a huszadik századi szórakoztató zene történetét bemutató sorozata, melynek második része a korai jazz kulcsfiguráit, a „jazzkirályokat”, valamint a 30-as évek stílusát, a swingkorszakot tekinti át. Péter Zoltán Mozart Idomeneojának koncertszerű előadásáról írt kritikát, Soós Tamás pedig Mohácsy Lőrinc Ágoston bőgőssel beszélgetett.
• Képzőművészeti cikkeink között Morafková Laura a Ludwig Múzeum GYIK című módszertani kiállításáról írt kritikáját, Ványa Zsófia a 2025. évi OFF-Biennále kiállításaihoz írott ajánlóját, valamint Ványa Zsófia Gergye Krisztiánnal készült interjúját olvashatták.
• Krek Norbert a Dragon Age: The Veilguard című videójátékról készített elemzést, Fillinger Kornélia Vanda pedig a Pesti Színház Rémségek kicsiny boltja című előadásáról küldött kritikát.
• Filmes rovatunk számára Lubianker Dávid A csúf mostohatestvér című filmről írt elemző cikket, Várkonyi Zsolt pedig interjút készített Deák Dániellel, a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál igazgatójával, valamint Balogh Mirjánával, akinek Wish You Were Ear című animációs rövidfilmje februárban elhozta a legjobb rövidfilmnek járó Kristály Medve díjat Berlinből.
• Thimár Attila Tandori Dezsőről írt annak kapcsán, hogy negyvenöt éve jelent meg a magyar gombfocizás legjelentősebb irodalmi alkotása, a Nagy gombfocikönyv, amelyből mindent megtudhatunk, ami ebben a sportban (és persze Tandori Dezső életében) fontos.
„A lélek követése” – A Kortárs folyóirat májusi számának ajánlója
A május a Kortársnál a szépirodalom jegyében telik. A tavasz utolsó számában Ágh Istvántól Karátson Gáborig sorakozik a vers, novella, napló, alternatív útinapló és kritika. A képzőművészeti anyag pedig méltó kiegészítése az olvasmányoknak.
„Soha nem tudjuk meg, kik vagyunk” – Turczi István versei a májusi Kortársban
Manapság gyakran érezhetjük, hogy egyre kevesebb időnk jut megállni és elmélyedni valamiben. A Kortárs ebben is segíthet. Olvassunk minél többet, olvassunk kortársakat! A májusi lapszámból egy sokoldalú költő, műfordító, Turczi István verseit ajánljuk.
„Fényképzetek” – Aranyi Sándor és Popovics Lőrinc kiállításáról
Fényteremtés fényképek és szobrok által. Ez történt Aranyi Sándor festőművész és Popovics Lőrinc szobrászművész kiállításán, ahol a képzőművészet e két területe találkozott. A nemrég tartott szegedi tárlat anyagát Novotny Tihamér mutatja be a Kortárs folyóirat májusi lapszámban.
„Kavics a cipőben” – Ács Margit novellája a májusi Kortársban
Az öregedéssel járó mellőzöttség fájdalmas dolog, és előbb-utóbb mindenkit elér. Ez hatványozottan igaz a nőkre. Ács Margit ismét az üdülőtelep zárt világába kalauzol, az itt élők sorsán keresztül mesél az élet apró, de fontos dolgairól. A májusi számból a Kavics a cipőben című novellát ajánljuk.