Többéves hagyomány, hogy a MANK advent idején kortárs művészeti kiállítással egybekötött vásárral idézi meg az ünnepek meghitt hangulatát. A szentendrei ÚjMűhely Galériájában olyan alkotásokat állítanak ki, amelyeket a karácsony ihletett.
A karácsonyt és az azt megelőző adventi időszakot a kereszténység egyik legnagyobb eseményeként tartják számon, hagyományait évszázadok óta őrzik. A betlehemezés, a fenyőállítás, a családi vacsora, ahogyan a szegfűszeges-fahéjas forralt bor és a mézeskalács is, az ünnephez tartozik. Ez utóbbiak illatát lehet érezni, ha decemberben sétálunk Szentendre festői főterén, ahol az ÚjMűhely Galéria is meglepetést tartogat számunkra A mi ünnepünk című tárlatával.
Tardy-Molnár Anna, a MANK ügyvezető igazgatója a kiállítás megnyitóján hangsúlyozta, hogy leginkább az ünnepeinken keresztül tudjuk megélni tradícióinkat. Ezek a kulturális emlékezet egésze szempontjából fontosak, de alapvetően meghatározóak az egyén életében is. A kiállítás alkotói ezeket a személyiségünket építő apró elemeket igyekeztek mind láthatóvá, mind pedig befogadhatóvá tenni. A címadás kapcsán Tardy-Molnár egy interjúban kifejtette, hogy évről évre szeretnének egy olyan kiállítást szervezni, amely a külső elemekből inkább befelé irányítja a figyelmet – a tárlat címe erre utal.
A csoportos tárlat tizennyolc alkotóművésze között főként festők (Benkő Lilla, Bereczki Kata, Kiss Márta és mások), de szobrász, keramikus és designer is szerepel. A sokszínű művészgárdánál már csak kiállított munkáik spektruma színesebb és szélesebb. A képző- és iparművészeti alkotások különféle technikával készültek: olajképeket, giclée-nyomatokat, akrill-vásznakat és bizarr formájú porcelántárgyakat is találunk a galériában. Többségükön olyan, a karácsony ünnepéhez és a családhoz köthető jól ismert motívumokat fedezhetők fel, mint a fenyőfa, a gyertya, az angyal vagy éppen a játékokkal (plüssmackóval, sakkfigurával) telezsúfolt gyerekszoba.
A MANK karácsonyi kiállítása és művészeti vására többéves hagyományként szerepel az év végi programok között. Más karácsonyi kortárs művészeti vásároktól eltérően a szervezők egy kurátori koncepcióra, konkrét témára építik, ez alapján válogatják ki a résztvevőket és műveiket. A választás idén a karácsonyi ünnep személyes, szubjektív megélésére és a hozzá fűződő egyéni tapasztalatokra esett. Petri Anikó és Sipos Tünde kurátorok olyan művészeket és alkotásokat válogattak, amelyekben a személyesség köszön vissza. Fontos szempontnak tartották, hogy a munkák tükrözzék az ünnep időszaka által ébresztett gondolatokat, asszociációkat. Igyekeztek tágan értelmezve az évszakhoz illeszkedő motívumokat is keresni, így nemcsak a korábban említett fenyőfa vagy a család, hanem a fény megjelenítése is hangsúlyt kapott, például Andrási Edina Napkitörés című porcelánján, Szabó Menyhért Glossy című kisplasztikáján vagy Strohner Márton lámpáin.
Mivel A mi ünnepünk egyszerre funkcionál kiállításként és vásárként, ezt a kísérőanyagok is hangsúlyozzák. Az ÚjMűhely Galéria – a MANK két szentendrei kiállítóhelyének egyike – többször ad lehetőséget a művészeknek, hogy a náluk megtekinthető műveiket értékesíthessék. A vásárlásra ösztönzést a szervezők leginkább azzal erősítik, hogy az alkotások árait feltüntetik a tárgyak mellett, így a tárlat vásár mivoltát remekül előtérbe tudják helyezni.
Petri Anikó szerint egy ilyen jellegű vásárnak nagy szerepe lehet akár általános művészeti szempontból, akár egy művész pályafutásában is. Feladatuknak tartja, hogy eloszlassák a nagyközönségben a kortárs művészet iránt érzett kételyeket, miszerint ez számukra egy idegen, átláthatatlan terep: „Azzal, hogy a kiállított tárgyakat nemcsak megnézhetik, de haza is vihetik, azt erősítjük, hogy a kortárs művészet képes a mindennapok részévé válni. Másfelől egy vásárban való megjelenés elindíthat egy párbeszédet a művész és a potenciális vevő között. Így akár hosszú távú érdeklődés alakulhat ki egy-egy művész munkássága iránt, esetleg visszatérő vevő válik valakiből egy ilyen alkalom kapcsán.”
A karácsony remek alkalom az ajándékozásra, hiszen örömünnep, és ajándékozni öröm – akár magunkat is, hiszen az ÚjMűhelyben látható művek a karácsonytól függetlenül is érdemesek a válogatásra.
A „mi ünnepünk” Karácsonyi kiállítás és kortárs művészeti vásár
ÚjMűhely Galéria
2021. december 1. – 2021. december 23.