Azért szeretek programajánlót írni, mert közben hipertájékozott leszek, és azért nem szeretek, mert túl sok pénzt elköltök közben belépőjegyekre. Nézzétek meg ezt a február-márciusi időszakot a fővárosban: stílusban, kreatív helyszínekben, nemzetközi produkciókban gazdag – a farsangi időszakra ennél többet nem is kívánhatnánk.
A Bérczesi Robi által vezényelt együttes már első albumával óriási közönség- és szakmai sikert ért el, olyan felejthetetlen slágerekkel robbantak be mint aLidocain, Kérdőjel, Sosem voltunk senkik vagy a Dob+basszus. Ezen a koncerten eljátszanak majd minden számukra fontos dalt az eddig megjelent öt nagylemezükről, és nagyon nagy bulit ígérnek. A húszéves jubileum megünneplésére régi tagokkal kiegészülve zenélnek majd nekünk a napsütötte részről.
Urbán Orsi a magyar jazzélet egyik legelismertebb és legszeretettebb énekesnője, kvartettjében egy zongoristával, egy szaxofonossal és egy ütőssel zenél együtt. Egyedi, mély és erőteljes hangszínét hallgatva pillanatok alatt egy New York-i jazzbárban érezhetjük magunkat, ahol a lélek ellazul, és egy péntek este igazi kikapcsolódás veheti kezdetét.
Igazi hangulatpezsdítő koncertet tart a Magyar Kamarazenekar a Pesti Vigadóban február 9-én este. Az est főszereplője Lisztes Jenő cimbalomművész lesz, aki nemcsak a világ legnagyobb koncerttermeit hódította meg, de a filmzene iparba is betört: ha Hans Zimmernek cimbalomjátékra van szüksége egy zenéhez, biztosan őt hívja. Ezen az estén egyebek mellett elhangzanak majd Liszt, Brahms, Rimszkij-Korszakov művei.
A hazai eurovíziós dalverseny egyik legnagyobb haszna, hogy a Parno Graszt kitört az ismeretlenségből, és országos hírű zenekarrá avanzsált. A roma folk zenei elemeit a magyar nép- és popzenei hagyományokkal ötvöző együttes a Müpában fogja bemutatni oly régóta várt új albumát. Érdekes lesz ez a környezet, hiszen az eddigi Parno Graszt-koncerteken mindenki ropta a táncot, itt pedig majd ülni kell nyugodtan, és bár a kilenc zenész ezúttal csendes koncertet ígér, mindenképp megéri megnézni, ez mit is jelent feléjük.
A BFZ Mahler műveinek rendszeres megszólaltatója – ezúttal a gyermekgyászdalok vezetnek majd el minket a haláltól a szerelem által az elfogadásig. A dalokat Gerhild Romberger, mezzoszoprán fogja megszólaltatni, aki nem először dolgozik a Fesztiválzenekarral. A világhírű együttes már 2013-ban kiadta CD-n az V. szimfóniát, ami hatalmas sikert hozott nekik. Aki ellátogat a koncertre, annak azt is lehetősége lesz meghallgatni, hova változott, mozdult el az interpretáció az évek múlásával. Ugyanolyan nem lesz, ebben biztosak lehetünk.
Amikor fiatal, pályakezdő előadók koncertjeire látogatunk, jegyvásárlásunk után kicsit mecénásnak is érezhetjük magunkat, hiszen támogatjuk a művészt azzal, hogy szinte ismeretlenül bizalmat szavazunk neki. Pályakezdő fiataloknál az oktatási intézmény egy jó márkanév lehet, így van ez Molnár Mónika Ruthnál is, aki a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem mesterszakos zongoraművész-növendéke. A Festetics Palota impozáns termében megrendezésre kerülő februári koncertjén ezúttal brácsaművész partnere lesz. A műsorban elhangzanak Prokofjev, Orbán György és Chopin szerzeményei.
Philipp György a komolyzenei élet különleges figurája: karmester és zeneszerző, aki szereti leporolni és újragondolni a több száz évvel ezelőtt megírt zeneműveket. Missziójának tekinti, hogy kiszélesítse az opera közönségét, hogy az ne legyen rétegműfaj, hiszen bárki jól szórakozhat ezeken a történeteken, ha érthető és értő az előadásmód. Kezdjük vagy folytassuk a műfajjal való ismerkedésünket a Mozart legnépszerűbb operaslágereiből készült komikus előadással, hiszen ahogy az alkotó és az Á la c’ARTe társulata megfogalmazta, Mozart populáris, triviális, zseniális.
Könnyed, mégis a szellemet is emelő muzsika a katalán trióé – vacsora mellé, jó bor társaságában pedig kívánni sem lehetne jobbat. A kvintett frontembere fiatalkora ellenére nagy zenei múltra tekint vissza, és nemcsak énekesként és szaxofonosként vesz részt a Catalan Sounds életében, hanem a számírásból is kiveszi a részét. Ez a zene a „kevesebb több” jegyében íródik: nincsenek agyondolgozva a dalok, laza, nyári hangulatot árasztanak. Panaszra egyedül az ad okot, hogy aki nem ért spanyolul, kevésbé lelheti gyönyörűségét a megzenésített versekben, bár a dallamos újlatin nyelv így is bőven ad zenei élményt. A jazz műfajával való finom ismerkedésre is kifejezetten ajánljuk ezt a koncertet.
A közönség egyre jobban keresi a különleges koncertformátumokat, amik új keretbe helyezik az előzőleg már jól vagy kevésbé ismert zenéket. Boggie minden hónap harmadik szerdáján a Magvető közönsége elé tárja, hogy milyen zenék mozgatják, és a kiadó által működtetett kávézóhoz jól passzoló módon az énekes-zeneszerző minden alkalomra megzenésít egy kortárs verset.
Igazi jazzcsemege lesz ez az este, de a műfajjal csak gyerekcipőben járóknak biztosan nem ajánljuk. A koncerten az együtt zenélés legfontosabb eleme az improvizáció lesz, amelyben többnyire Barabás a vezéregyéniség. Ha Barabás Lőrinc színpadra kerül, mindig nagy szenvedély és mélyről fakadó energiák repkednek, amelyekre a közönség is felülhet, és ki tudja hova juthat.
Az elmúlt évtizedek francia sanzonjának királynője legutóbbi telt házas koncertje után ismét Magyarországra látogat. Senki ne féljen attól, hogy a művész hangja már nem a régi – hatalmas erő lakozik benne most is, szerintünk ő a franciák Koncz Zsuzsája. Mireille Mathieu pályája ötven éve alatt negyven albumot rögzített, Budapesten legújabb, ősszel megjelent dalaival ismerkedhetünk meg. A meglepetésvendégekkel színesített estén a Cseh Nemzeti Filharmónia kíséri majd a kortalan művészt.