Novemberben kiemelten foglalkoztunk a nők szerepével a művészetekben, valamint a gyermekirodalom témájával a Kortárs folyóirat aktuális számához kapcsolódva.
„Mint langyos emlék, úgy dereng fel
a kék és rózsaszín november,
az év emlékszik. Téveteg
tollakkal hull a szürkület.”
Nemes Nagy Ágnes versében kék és rózsaszín november dereng fel, a KO kínálatában pedig az ősz színeinek ugyancsak széles palettájáról válogathatunk. Ebben a hónapban kiemelten foglalkoztunk a nők szerepével a művészetekben, valamint a gyermekirodalom témájával a Kortárs folyóirat aktuális számához kapcsolódva. Novemberben írtunk Lady Gaga és a Louvre kapcsolatáról, transzhumán szerelemképről és természetfeletti horrorról, fojtogató valóságokról és eltemetett traumákról, ki- és félretaposott ösvényekről, a messzi északról és egy budapesti kisfiú felnövéséről, játéktudományról és ikonográfiai tradíciókról, a legmodernebb billentyűsoundokról és a tagadás anatómiájáról, valamint egy Wumzi bárbéli estéről és egy lila akácról. Fogadják visszatekintésünket szeretettel:
• Képzőművészeti rovatunkban Hanka Nóra esszéje Lady Gaga és a Louvre múzeum együttműködésének eredményeit járta körül, hogy mindannyian értőben nézzük a híres énekesnő videotrailerét. Vermes Nikolett a Ludwig Múzeum Női kvóta 01 című kiállításáról írt beszámolót, míg Bach András a Signalis című videójátékot elemezte.
• Várkonyi Zsolt filmes interjúsorozata Révész Bálint filmrendezővel a KIX című dokumentfilm bemutatója kapcsán, Török Zoltán természetfilmessel Az én Északom című dokumentumfilmjének bemutatója kapcsán, valamint Cibulya Nikol filmrendezővel a Holnap meghalok című játékfilmjének megjelenése alkalmából készült beszélgetésekkel folytatódott.
• Lubianker Dávid az első Budapest Nemzetközi Filmfesztivál programjának filmjeiről küldött beszámolót, Rudas Dorka pedig a Jeanne Dielman, 1080 Brüsszel, Kereskedő utca 23. című filmről írt kritikát.
• Irodalmi cikkeink között Schranz Áron Szép Ernő: Lila ákác című kisregényét olvasta újra, amely ma is megmelengeti az olvasók szívét, s bátran ajánljuk hogy olvassák is újra követőink. Maczák Orsolya Kemény Lili nemrég megjelent Nem című könyvéről írt recenziót, amelyet több helyen az eddigi legjobb recenziónak nevezetek. A híressé vált könyvről közös gondolkodásra inspirál.
• Zenei rovatunkban Karádi Gergő tollából a The Qualitons: Club Eco Vol. I (The Trail) című lemezéről közöltünk átfogó kritikát.
Gyerekszemmel – A Kortárs folyóirat novemberi számának ajánlója
Ismét tematikus lapszámmal jelentkezik a Kortárs. Ezúttal a gyerek- és ifjúsági irodalom kérdéseit járjuk körül a Janikovszky–Réber-páros elsősorban gyermekeknek szóló klasszikusaitól a kortárs hazai és külföldi young adult irodalomig.
„Minden gyerekirodalmi lapszám hiánypótló” – Villáminterjú Katona Alexandra szerkesztővel
A novemberi Kortárs lapszám kiemelt figyelmet szentel a gyerek- és ifjúsági irodalomnak. Villáminterjúnkban a tematikus blokk szerkesztőjét a téma aktualitásáról, a terület kihívásairól és a november végi lapszámbemutató terveiről kérdeztük.
Játékba kerülni – A játéktudományról a KO Közös nevezőben
Tudományos keretek között foglalkozni szerepjátékkal vagy akár videójátékokkal? Igen, lehetséges! Sőt, egyre többen művelik a tudományos élet képviselői közül is. A KO Közös nevezőben O. Réti Zsófiával és Krek Norberttel beszélget Hlavacska András a játéktudomány jelenlegi helyzetéről.
„Jézussal” – Ughy István munkái az októberi Kortársban
Ughy Istvánnak a fenti címmel nyílt gyűjteményes kiállítása tavaly decemberben, és általában is jellemző művészetére a bibliai témák feldolgozása. Az erdélyi származású festőművésszel Tóth Csaba készített interjút az októberi Kortársban. Ezzel a részlettel ajánljuk az egész interjút olvasóinknak.
„Ordíthatnékom van már a szomorúságtól” – Részlet Kalapos Éva Veronika Nem hagylak itt című ifjúsági regényéből
Kamasznak lenni sosem volt könnyű. Különösen nem egy olyan világban, ahol a kitörés minden reményét elveszik a fiataloktól. A Kortárs novemberi, gyerek- és ifjúsági irodalommal foglalkozó lapszámából Kalapos Éva Veronika Nem hagylak itt című disztopikus ifjúsági regényének egy részletét ajánljuk