• Márciusi visszatekintő – válogatás a KO elmúlt havi cikkeiből

    2025.03.31 — Szerző: KO

    Már beköszönteni látszik a sokszínű tavasz, így a KO-n is sok újdonságról olvashattak, akárcsak kígyókról és halálfejes lepkékről, mesehősökről és lovagokról, rémálmokról és tiltott szerelmekről, székelyekről és zsidókról, valamint a tudatlanság társadalmáról és a holnapután iskolájáról.

  • kortars

    Egy ablakon a nemlevőre látok,
    mi volt, mi lesz, előttem nem titok.
    Ez a tudás a leggyakrabban átok,
    mert más léptékkel számolok,
    mint az, ki néz és néz, de nem lát,
    még a jelent se igen ismeri.
    Nekem megnyílik a valóság,
    s ennek vannak következményei.
    Folyton leleplezni akarnak,
    bár nincsenek külön hatalmak
    a szolgálatomba állítva,
    titkom kéne mindenkinek,
    pedig ha éberen figyelitek,
    simán belátni készülő dolgokba.

    Vörös István: Az ablak

    A Kortárs folyóirat számára a velünk élő kultúra nem csupán valóságtól elrugaszkodott absztrakció, ezért foglalkozik olyan társadalmi ügyekkel is, mint e hónapban az oktatás rendkívül aktuális kérdései. A fent idézett Vörös István verset szintén folyóiratunkban olvashatják, lapozzanak bele. De márciusban Egyiptomtól Etelközig, Bözödújfalutól Münchenig, Kínától pedig Szlovákiáig ugyancsak elkalandoztunk a KO cikkeiben. Fogadják márciusi visszatekintésünket szeretettel:

    • Zenei rovatunkban megjelent Halper László a huszadik századi szórakoztató zene történetéről a ragtime-tól az új hullámig szóló esszésorozat első része, mely a blues és a jazz kialakulását mutatja be. Péter Zoltán az Operaház Verdi: Macbeth bemutatójáról írt kritikát.

    • Maczák Orsolya Rita Molnár Judit Lilla képzőművésszel és Török Krisztián Gábor kurátorral az Esterházy Art Dating Kígyók és Létrák című győztes kiállításáról, Kemény Istvánnal pedig a Lovag Dulcinea című új kötetéről beszélgetett.

    • Várhelyi Mara a Ravenswatch című videójátékról, Petri Flóra a Budaörsi Latinovits Színház Az igazság gyertyái című előadásáról írt kritikát. Vigh Martin a Tér-iszony: Szörnyűséges terek a populáris kultúrában című tanulmánykötetet recenzálta.

    • Filmes rovatunk számára Lubianker Dávid a Szeptember 5 és a Fekete kutya című filmekről, Rudas Dorka az Emma és a halálfejes lepke című filmről írt, Várkonyi Zsolt pedig Sós Bálint Dániel filmrendezővel készített interjút a Minden Rendben című első nagyjátékfilmjének bemutatója kapcsán.

    Kiemelt cikkeink:

    Részlet a Kortárs folyóirat 2025. márciusi számának borítójáról
    Részlet a Kortárs folyóirat 2025. márciusi számának borítójáról

    „A holnapután iskolája” – A Kortárs folyóirat márciusi számának ajánlója

    Milyen világban kell élnie a felnövekvő generációnak? És mi kell ahhoz, hogy az iskolapadból kikerülő diák ne csak a követelményeknek feleljen meg, de a való életben is boldoguljon, elégedett felnőtt legyen? A Kortárs márciusi száma kiemelten foglalkozik az oktatás rendkívül aktuális kérdéseivel.

    Tovább a cikkre

    Lányi András Kép forrása: greenfo.hu / Vörös Szabolcs
    Lányi András
    Kép forrása: greenfo.hu / Vörös Szabolcs

    „A tudatlanság társadalma” – Lányi András cikke a márciusi Kortársban

    Nem először vesszük elő a közoktatás kérdését a Kortársnál. A kifejezetten e téma köré szerveződő márciusi számból Lányi András cikkét ajánljuk, amely elgondolkodtató felvetésekkel él az iskola valódi szerepével kapcsolatban, és nem utolsósorban megoldási javaslatokat is ad.

    Tovább a cikkre

    Csányi Vilmos  Kép forrása: Könyves Magazin
    Csányi Vilmos

    Kép forrása: Könyves Magazin

    Mi az iskola feladata? – Csányi Vilmos cikke a márciusi Kortársban

    A tanulás mindig minden közösségben fontos volt, de nem mindegy, kitől tanulunk, és hogyan. Ahhoz, hogy az iskola betöltse azt a funkciót, amely valóban a gyerekek későbbi boldogulását szolgálja, számos tényezőn változtatni kellene. Csányi Vilmos humánetológus cikkét ajánljuk az alábbi részlettel.

    Tovább a cikkre

    Csóka Szilárd Zsolt: „Mysterious Spirit” (2022–23)
    Csóka Szilárd Zsolt: „Mysterious Spirit” (2022–23)

    „arc nélkül” – Csóka Szilárd Zsolt és Herman Levente munkái a márciusi Kortársban

    Csóka Szilárd Zsolt és Herman Levente 2024-es Hybrid Reality című, sajátos 21. századi portrékat felvonultató közös etyeki kiállításának anyagából válogattunk a márciusi Kortársban. Ezúttal Nagy T. Katalinnak a két festőművész munkásságát bemutató cikkéből ajánlunk részletet.

    Tovább a cikkre

    meghívó

    Meghívó

    Oktatásunk – jövőnk

    Kortárs lapszámbemutató beszélgetés

    Van-e a magyar oktatásnak holnaputánja? A Kortárs irodalmi és művészeti folyóirat 2025. márciusi lapszámának és a hozzá kapcsolódó irodalmi estnek a középpontjában a magyar oktatás kérdései állnak.

    Az est során a lapszám szerzőivel, Csányi Vilmos Széchenyi-díjas etológussal, egyetemi tanárral,

    Keisz Ágoston gimnáziumi vezetőtanárral, Lányi András filozófussal, valamint Vinczellér Katalin gimnáziumi tanárral Fábián László középiskolai vezetőtanár beszélget.

    Az esemény linkje: https://www.facebook.com/events/639128482307930

    Időpont: 2025. április 1. 18.00 óra

    Helyszín: Petőfi Irodalmi Múzeum, Lotz-terem, 1053 Bp, Károlyi Mihály u. 16.

    Az esemény ingyenes, minden érdeklődőt szeretettel várunk!


  • További cikkek